CO2 skatina frezijų augimą ir vystymąsi

Anglies dioksido panaudojimas. Daržininkai seniai žino, kad, padidinus CO2 koncentraciją šiltnamiuose, padidėja pomidorų ir agurkų derlius. Anglijoje jau 1926 m. buvo nustatyta, kad pomidorų derlius, padidinus CO2 koncentraciją, padidėja apie 30%.

Š. Bekcejevas (1975) nurodo, kad šios dujos veiksmingiausios žiemą ir pavasarį, nes augalai CO2 efektyviai naudoja tiktai tada, kai šviesos intensyvumas viršija 5000 liuksų. Šių dujų veiksmingumas priklauso ir nuo temperatūros. Naktį ji turi būti ne žemesnė kaip 15-16°C, o dieną 24°C. Augalus reikia gausiai laistyti, tačiau gausiai netręšti. 1000 m2 šiltnamyje per valandą reikia sudeginti 1 kg propano butano. Tokiu būdu palaikoma 0,1 CO2 koncentracija. Deginti pradedama ryte ir baigiama 1–1,5 val. prieš nusileidžiant saulei. Degikliai šiltnamyje temperatūrą pakelia 1–2 °C.

Taikant šią patirtį gėlininkystėje, reikia žinoti, kad optimali temperatūra kiekvienai gėlių rūšiai yra kitokia. Be to, daugelis autorių nurodo, kad, padidinus CO2 koncentraciją šiltnamiuose, gėles reikia tręšti gausiau.

Pramoninėje gėlininkystėje CO2, kaip fotosintezės skatintojas, pradėtas naudoti nelabai seniai. Pirmiausia kiekvienai gėlių rūšiai buvo nustatoma optimali šių dujų koncentracija. Gastra įrodė, kad, padidinus CO2 kiekį iki 0,1-0,14% (normalus 0,03°/0), daugumos gėlių fotosintezės aktyvumas padidėjo dvigubai ir net trigubai. CO2 poveikis tuo didesnis, kuo palankesnis šviesos, drėgmės, temperatūros ir trąšų režimas.

Įvairiuose literatūros šaltiniuose nurodoma, kad CO2 skatina frezijų augimą ir vystymąsi. Teigiama, kad žiemą CO2 iš dalies kompensuoja šviesos trūkumą, todėl augalų, paveiktų CO2, būna geresni žiedynkočiai daugiau žydinčių augalų ir žiedyne žiedų (Weld). Optimali CO2 koncentracija — 0,15%. Didesnė kaip 0,2% koncentracija neleistina. Kai įjungti CO2 davikliai, šiltnamių temperatūra gali būti kiek aukštesnė.

CO2 koncentracijai didinti naudojami vairaus tipo propano butano dujų degikliai.

Panerio tarybiniame ūkyje nuo 1968 m. visuose šiltnamiuose nuo kovo 1 d. iki spalio 1 d. CO2 koncentracija didinama aparatu GUG-1. 600 m2 šiltnamyje 2 tokie aparatai CO2 koncentraciją padidina iki 0,1%. Aparatai būna jungti nuo 8 iki 17 val. Didesnei koncentracijai palaikyti reikia daugiau aparatų. Šiame ūkyje CO2 koncentracija šiltnamiuose kontroliuojama anglų gamybos aparatu C-301.

Dar yra daug neaiškumų dėl CO2 panaudojimo gėlių šiltnamiuose, pavyzdžiui, kuriais augimo etapais šias dujas naudoti, tiriami jų gavimo šaltiniai. Deginant propano butaną, be CO2, dažnai gaunamas šalutinis produktas — anglies oksidas (CO), o tai labai nuodingos dujos. Dar CO2 gaunamas iš suskystintos angliarūgštės, tačiau tai brangu. Tiriama CO2 koreliacija su šviesa (intensyvumas, fotoperiodas), temperatūra, tręšimu (pasikeitus CO2 koncentracijai, optimalios šių dydžių ribos būna kitokios).

Patiko? Pasidalink