Lyralapis fikusas (Ficus lyrata)

Ficus lyrata, dar žinomas kaip smuiko lapinė figa, yra populiarus kambarinis medis, dažnai auginamas dėl didelių, blizgių, smuiko formos lapų. Šie lapai yra stipriai gysloti ir auga vertikaliai ant grakštaus kamieno. Ficus lyrata gali tapti puikiu židinio tašku kambaryje, jei pasodinama į ant grindų stovintį indą ir leidžiama užaugti iki 1,5 metro aukščio. Šis medis taip pat gana greitai auga, todėl jį galima sodinti vazonuose beveik bet kuriuo metų laiku. Tačiau svarbu pažymėti, kad šis augalas yra toksiškas katėms ir šunims, jei nurijus.

Šie augalai kilę iš tropinės Afrikos, kur geriausiai auga karštomis ir drėgnomis sąlygomis. Tai gali būti iššūkis namų augintojams, kuriems gali būti sunku atkurti tokias sąlygas. Tačiau šie augalai yra gana atsparūs ir kurį laiką gali atlaikyti mažiau nei idealias sąlygas.

Kol galite sudaryti tinkamas augimo sąlygas, Lyralapis ficus nekelia daug specifinių reikalavimų. Tačiau jei auginate juos kaip kambarinį augalą, turėsite juos pasukti kas kelias dienas, kad kiekviena pusė gautų tiek pat saulės šviesos. Tai padės augalui augti tolygiai ir nesilenkti į šviesą.

Taip pat naudinga kas savaitę augalo lapus purkšti drėgnu skudurėliu. Tai padeda lapams atrodyti ryškesniems ir gyvybingesniems, taip pat leidžia daugiau saulės šviesos patekti į fotosintezę. Jei atsiranda pažeistų ar nudžiūvusių lapų, juos galima nupjauti, nes jie nebetarnauja augalui. Be to, galite nupjauti pagrindinio stiebo viršūnę, kad augalas augtų vešlesnis.

Fikusui reikia ryškios šviesos, kad jis augtų ir atrodytų geriausiai, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali pažeisti lapus. Labai tamsiose sąlygose laikomi augalai greitai neaugs.

Vanduo yra svarbus elementas auginant lyralapį fikusą. Jiems reikia vidutinio kiekio drėgmės, o jei jie negauna pakankamai vandens, jų lapai nuvysta ir praranda spalvą. Dėl per daug vandens augalas gali numesti lapus ir patirti šaknų puvinį, kuris galiausiai gali jį nužudyti. Lyreleaf fikusą laistykite, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžius, žiemos mėnesiais šiek tiek mažiau. Šie augalai taip pat reaguoja į didelį druskos kiekį dirvoje, todėl geriausia žemę plauti bent kartą per mėnesį, kol vanduo iš vazono dugno pasipils. Tai padeda išvengti druskos kaupimosi. Vasaros mėnesiais augalus reguliariai laistykite šiltu vandeniu, 3–4 kartus per savaitę. Žiemą laistymą galima sumažinti iki 1 karto per savaitę.

Lyros lapų fikusui reikalinga pastovi 16–24 laipsnių temperatūra, todėl juos reikia laikyti atokiau nuo skersvėjų ir staigių temperatūros svyravimų. Ideali oro drėgmė šiam augalui yra 30-65 proc. Jei drėgmė per maža, augalą galima purkšti švariu vandeniu kasdien.

Tręšimas yra svarbus procesas, užtikrinantis fikuso sveikatą. Trąšos turi būti dedamos į dirvą visą auginimo sezoną, laikantis trąšų etiketės nurodymų. Tam puikiai tinka augalinės trąšos su dideliu azoto kiekiu. Galima įsigyti ir specialiai šiai fikusų rūšiai pagamintų trąšų. Apskritai, žiemos mėnesiais nereikia naudoti trąšų.

Puikus velėnos, lapinės žemės ir smėlio, perlito mišinys garantuoja optimalų drenažą ir derlingumą augantiems augalams. Taip pat gali būti naudinga pridėti šiek tiek anglies.

Naudinga reguliariai genėti lyreleaf fikuso lapus. Tai padeda atsikratyti pažeistų lapų, ataugų ar susikertančių šakų ir leidžia augalui kvėpuoti. Kad nesugadintumėte, nupjaukite maždaug centimetrą nuo bagažinės. Jei nuimate nudžiūvusį rudą lapą, prieš bandydami jį nupjauti labai lengvai patraukite, nes jis gali nukristi pats. Lapų ir kitų augalų dalių pašalinimas nuo augalo padeda išlikti sveikam.

Norėdami dauginti fikusą, paimkite pjūvį nuo sveiko augalo stiebo ir pamerkite jį į vandenį. Po kelių savaičių augalas išleis šaknis, o tada jį galima persodinti į vazoną su žemės mišiniu.

Ficus Lyralapi lengviau padauginti iš stiebo auginių nei iš sėklų. Auginiai yra patikimesnis būdas. Aštriomis žirklėmis nupjaukite 12-18 cm ilgio stiebą, palikdami vieną lapą ant stiebo. Įdėkite auginį į vazą su švariu, kambario temperatūros vandeniu ir padėkite į šiltą vietą su ryškia, bet netiesiogine šviesa. Vandenį keiskite tik tada, kai jis atrodo drumstas.

Praėjus kelioms savaitėms, vandenyje ant stiebo pagrindo atsiras mažų baltų gumbelių. Dar po poros savaičių iš šių dėmių pradės augti šaknys. Kai augalo šaknys užauga iki 1–2 cm ilgio, pasodinkite jį į 5 litrų talpos vazoną, užpiltą žemėmis. Būtinai laikykite dirvą drėgną, bet ne per šlapią ar permirkusią.

Jauną fikusą geriausia persodinti pavasarį. Pasirinkite indą, kurio skersmuo yra 5 cm platesnis nei dabartinis puodas. Atsargiai išimkite augalą iš vazono, palaikydami pagrindą.Įdėkite augalą į naują vazoną ir užpildykite aplink jį esančias erdves dirvožemio ir durpių mišiniu. Kai augalas subręs, jis greičiausiai bus per didelis, kad būtų galima persodinti. Tokiu atveju kiekvieną pavasarį pašalinkite kelis viršutinius centimetrus dirvožemio ir pakeiskite jį šviežia žeme.

Kenkėjai ir ligos gali būti šių augalų problema, tačiau dažniausiai jie yra jautrūs voratinklinėms erkėms, žvyneliams ir bakterinėms ar grybelinėms ligoms. Jei pastebėjote kokių nors lapų pažeidimų, pvz., tamsių dėmių ar mažų vabalų, geriausia problemą išspręsti kuo greičiau. Įsitikinkite, kad augalas turi tinkamą oro cirkuliaciją ir nėra laikomas pernelyg drėgnoje aplinkoje, nes tai padės išvengti problemų ateityje.

Kodėl fikuso lapai blunka? Jei fikuso lapų viršuje matote šviesiai rudas arba išblukusias dėmes, tai gali būti dėl lapų nudegimo nuo per didelio tiesioginių saulės spindulių kiekio. Pažeistus lapus galite nupjauti aštriomis žirklėmis ir augalą perkelti į kitą vietą, kur jo nepaveiktų tokie stiprūs tiesioginiai saulės spinduliai.

Yra daug priežasčių, kodėl fikuso lapai gali paruduoti, įskaitant perlaistymą, grybelines infekcijas, maistinių medžiagų trūkumą ir pernelyg didelį saulės spindulių poveikį. Jei ant fikuso lapų pastebėjote rudų dėmių, svarbu patikrinti šaknis ir įsitikinti, ar jos sveikos. Gali tekti persodinti augalą į kitą vietą. Kodėl fikuso lapai paruduoja?

Kodėl augalų lapai pagelsta? Augalo lapai gali pageltonuoti dėl bakterinės problemos, kuri gali būti mirtina augalui. Tačiau galbūt galėsite jį išsaugoti nupjaudami pažeistus lapus ir persodindami į šviežią dirvą.

Lyralapis fikusas yra gražus augalas, tačiau jo lapai kartais gali nukristi, jei augalas nėra tinkamai prižiūrimas. Taip gali nutikti, jei augalas negauna pakankamai vandens arba per daug vandens, arba jei jį veikia ekstremalūs temperatūros pokyčiai. Norėdami tai ištaisyti, įrenginį reikia perkelti toliau nuo šildymo ar oro kondicionavimo įrenginių, ventiliacijos angų ar skersvėjų. Taip pat reikėtų reguliuoti augalui duodamo vandens kiekį, kad žemė niekada nebūtų permirkusi, o tik šiek tiek drėgna.

Šis kambarinis augalas per metus gali užaugti iki 25-50 centimetrų, pasiekti 2-3 metrų aukštį. Kaip greitai auga lyralapis fikusas?

Ar lyralapis fikusas gali duoti vaisių patalpose?

Jei jūsų augintinis praryja bet kurią Lyraleaf augalo dalį, jis gali būti nuodingas. Jei pastebėjote, kad jūsų augintinis suvalgė bet kurią šio augalo dalį, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Ar Lyraleaf augalas yra nuodingas naminiams gyvūnėliams?

Patiko? Pasidalink